Czy można ogrodzić działkę w Krakowie zgodnie z uchwałą krajobrazową?
1 lipca wejdzie w życie w Krakowie nowy akt prawny. Ma on, przynajmniej w swoim założeniu, zmienić (na lepsze!) nasze otoczenie. Mowa o tzw. uchwale krajobrazowej, czyli precyzyjniej: uchwale Nr XXXVI/908/20 Rady Miasta Krakowa z dnia 26 lutego 2020 r. w sprawie ustalenia ”Zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń”. W przednim wpisie opisaliśmy jego wpływ na branżę reklamową. Dziś omawiamy czy można ogrodzić działkę w Krakowie zgodnie z uchwałą krajobrazową.
Zgodnie z treścią uchwały, jednym z jej celów jest poszanowanie dobrego sąsiedztwa rozumianego jako przeciwdziałanie degradacji przestrzeni publicznej i terenów otwartych przez ogrodzenia. Zdaniem jej autorów, z nadmiernego grodzenia płyną liczne zagrożenia. W szczególności w odniesieniu do grodzenia zabudowy wielorodzinnej oraz terenów zieleni, obok dezintegracji o charakterze przestrzennym, zaburza się relacje społeczne.
Uchwała prowadza generalny zakaz sytuowania ogrodzenia na nieruchomości zabudowanej budynkiem lub budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi. Wyjątek stanowią tzw. ogródki przydomowe. Oznacza to, że jeżeli kupimy mieszkanie na parterze z przyległym do niego ogródkiem, możemy go ogrodzić. W odróżnieniu od całego osiedla, na którym się mieszkanie znajduje.
Co można nadal ogradzać?
Nadal dopuszczalne będzie ogradzanie domów jednorodzinnych. Podobnie budynków usługowych i produkcyjnych. Uchwała co do nieruchomości niezabudowanych pozwala na ich ogradzanie, o ile jest na nich prowadzona działalność gospodarcza lub rzemieślnicza. Jeżeli na nieruchomości są prowadzone prace budowlane, grodzenie jest dopuszczalne tylko na czas tych robót.
Nadal można ogrodzić działkę w Krakowie jeśli znajdują się na niej miejsca publiczne dostępne: obiekty sportowe, wypoczynkowe, parki, wybiegi dla psów, ogródki działkowe, cmentarze czy targowiska.
Mimo zakazu ogradzania, nadal będzie ograniczyć dostęp do nieruchomości poprzez instalację szlabanów wjazdowych na drogi wewnętrzne. Ponadto uchwała dopuszcza sadzenie żywopłotów.
Uchwała wejdzie w życie 1 lipca i do ogrodzeń wznoszonych po tym dniu będzie miała zastosowanie. W stosunku do ogrodzeń powstałych legalnie przed wejściem w życie tego aktu prawnego, następuje zwolnienie z obowiązku dostosowania takich ogrodzeń do wymogów uchwały.
[źródło zdjęcia: flickr; licencja Creative Commons (CC BY 2.0)]
Najnowsze komentarze